CEREC® – dokonalá náhrada k nerozeznání od vlastních zubů

Autor článku: Denté clinic

Ulomený či prasklý zub dnes není žádný problém. V moderní stomatologii dokážeme vyhotovit celokeramickou a od vlastních zubů nerozeznatelnou korunku ve velmi krátké době a s maximální přesností. MDDR. David Novotný, specialista na protetickou stomatologii systémem CEREC®, vysvětluje, jak díky této špičkové technologii vytvořit zubní náhradu rychleji a pro klienta pohodlněji.

MODERNÍ STOMATOLOGIE MÁ JMÉNO CEREC®

Konec amalgámovým výplním, kovovým korunkám a můstkům, které způsobují hromadění kovů v organismu. Technologie CEREC® umožňuje rychlé zhotovení náhrad z biokompatibilní keramiky, kterou lidské tělo velmi dobře snáší. Keramika je dnes zároveň nejdokonalejší materiál, co se týče estetiky a životnosti zubních náhrad.

Chybí vám zub nebo jste o něj náhle přišli? Kousek zubu se vám ulomil nebo potřebujete novou korunku? Objednejte se k nám do Dente Clinic Prague a my váš problém vyřešíme rychle a pohodlně.

Co znamená CEREC®

CEREC® je zkratkou anglických slov CEramic REConstruction nebo také Chair-side Economical Restoration of Esthetic Ceramics a jde o nejmodernější počítačovou CAD/CAM technologii pro výrobu bezkovových zubních náhrad. Vše maximálně pohodlně, v krátkém čase a s úžasnou přesností. Systém umožňuje zhotovit keramickou náhradu zničených zubů nebo jejich částí, keramické inlaye a onlaye, fasety, korunky a menší můstky. Taková náhrada, zvláště je-li její finální úprava cizelována k dokonalosti ve spolupráci se zubním laborantem, je k nerozeznání od vlastních zubů a vyniká i obrovskou odolností a životností.

Jak CEREC® funguje

Technologie CEREC® pracuje na principu počítačové 3D modelace zubní náhrady a jejím následném přesném vyfrézování z bloku biokompatibilního keramického materiálu.

Ošetřovaný zub lékař nejprve upraví do požadovaného tvaru a potom zhotoví pomocí intraorálního 3D skeneru digitální otisk samotného zubu i všech okolních. Scan odešle online do zubní laboratoře.  Tam se náhrada vyfrézuje z keramického bločku s přesností na setiny milimetru. Hotovou náhradu laborant ještě leští, dobarví do odstínu okolních zubů a nanese závěrečnou glazuru, aby výsledek byl skutečně perfektní.

Lékař používá intraorální 3D scanner, a tak odpadají nepříjemné otisky

„V Denté Clinic odesíláme digitální otisk do zubní laboratoře, kde se postarají o následné zpracování. Jedině tak bude výsledná náhrada dokonalá.“, klade důraz na nutnost finálního leštění a glazování MDDR. David Novotný, specialista na CEREC®. „Pokud ordinace nabízí vyhotovení zubní náhrady systémem CEREC® na místě a na počkání, bývá rychlost často jedinou výhodou a je to na úkor kvality výsledného provedení.“, dodává David Novotný.

Pokud se jedná o přední zuby, pacient vybere přímo s laborantem přesnou barvu a doladí se veškeré detaily, aby náhrada dokonale zapadla. U zadních zubů stačí obvykle vybrat barvu v ordinaci a laborantovi poskytnout potřebnou dokumentaci.

Proč právě CEREC®

Výhody jsou nesporné:

Rychlost – vyfrézování zubní náhrady je otázkou asi deseti minut, pro dokonalou estetiku je náhrada následně leštěna a glazována zubním laborantem. Připravena k fixaci může být do druhého dne nebo podle dohody s pacientem.

Pohodlný digitální otisk – 3D skener zhotoví digitální otisk situace v ústech a tím odpadají nepříjemné klasické otisky.

Přirozený vzhled – Vizuálně jde o nejdokonalejší náhradu, je k nerozeznání od vlastních zubů.

Dlouhá životnost – Keramický materiál je pevný, odolný a má dlouhou životnost.

Barevná stálost – Nedochází k žádným změnám zabarvení vlivem kouření či konzumací kávy, červeného vína a podobně.

Přesnost – Fréza vyrobí náhradu s maximální přesností (± 0,025 mm).

Bezpečnost – Keramika je plně biokompatibilní, nekovový materiál a lidské tělo ji výborně snáší.

Vyfrézování zubu z bloku biokompatibilní keramiky je maximálně přesné a rychlé

Kdy a pro koho je ošetření CEREC® vhodné

Keramické korunky jsou vhodné při:

1) odlomení větší části zubu

2) rozsáhlé destrukci zubní tkáně kazem

3) při nedostatku zubní hmoty, například častým plombováním

4) pokud je potřeba starou, nevyhovující korunku vyměnit za novou

5) po endodontickém ošetření zubů, kdy mrtvý zub je bez výživy, a tedy velmi křehký a potřebuje pevnou ochranu

6) při poškození zubní skloviny agresivními látkami či při vrozených onemocněních skloviny či dentinu

7) z estetických důvodů

MDDr. David Novotný

Lékařskou fakultu vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně (ukončení v roce 2010). Později působil v soukromých zdravotnických zařízeních jako praktický zubní lékař. Díky těmto pracovištím se seznámil s nejmodernějšími postupy, technologiemi i nadstandardní péčí o pacienta.

Nejoblíbenějšími obory stomatologie je chirurgie a implantologie, kde má rozsáhlé, mnoholeté zkušenosti a řadu absolvovaných kurzů a stáží ke zdokonalení techniky, dále pak záchovná stomatologie, konkrétněji strojové opracovaní kořenových kanálků (endodoncie), fotokompozitní výplně, náhrady rozsáhlejších defektů nebo úplné ztráty chrupu. Jeho doménou je protetická stomatologie systémem CEREC®

MDDr. David Novotný vždy pečlivě a srozumitelně vysvětlí postup léčby

Každý pacient se u mě dočká důkladného vyšetření včetně rentgenových snímků, kde mu bude vše podrobně vysvětleno a ukázáno.

Možná vás bude zajímat