Proč je pravidelná návštěva dentální hygieny tak důležitá?

Autor článku: Denté clinic

Patříte mezi ty, kteří ordinaci dentální hygienistky zatím nenavštívili? Přijde vám to zbytečné, je vám líto vynaložených peněz nebo jen nevíte, o čem to je, a máte strach z neznámého? Vězte, že dentální hygiena je (spolu s pravidelnými návštěvami stomatologa) nejúčinnější prevencí onemocnění dutiny ústní. Pomáhá předcházet zánětu dásní, parodontitidě a zubnímu kazu a v budoucnu vám ušetří spoustu starostí i peněz. 

 

PREVENCE NA PRVNÍM MÍSTĚ

Mít svou dentální hygienistku je ve světě zcela běžnou záležitostí, asi jako mít svého kadeřníka. V Čechách se ale ke své první návštěvě dentální hygieny stále velká část populace neodhodlala. Stejně jako jakýkoli jiný typ hygieny je i hygiena ústní dutiny důležitá pro vaši pohodu a naprosto nezbytná pro vaše zdraví. Pravidelná návštěva dentální hygieny je současně tou nejlepší investicí, kterou můžete pro svůj zdravý úsměv udělat. I když máte pocit, že si zuby čistíte dobře a dostatečně, na křesle u dentální hygienistky se odhalí nedostatky. Ať už je to zubní kámen za dolními řezáky, vrstva plaku na méně přístupných místech nebo zbytky jídla v mezizubním prostoru. Na první pohled se může jednat o drobnosti, které ovšem často vedou k velkým problémům.

Dentální hygiena je účinná prevence. Důkladné čištění zubů samo o sobě nestači.

Důkladné čištění zubů je základ, ale samo o sobě většinou nestačí

Dentální hygiena jako účinná prevence

Pravidelná návštěva dentální hygienistky je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své zdravé zuby a dásně udělat. Předchází totiž vážnějším problémům. Odstraněním nánosů, které nemají v dutině ústní co dělat, se redukuje množství škodlivých bakterií v ústech, a tím riziko vzniku zánětu dásní, parodontitidy a zubního kazu.

Hygienistka odstraní nejen viditelné nánosy nad dásní, ale i ty pod dásní. Takový nános je pro zdraví zubů a dásní mnohem nebezpečnější. Způsobuje totiž zánět. Dlouhodobý zánět často nebolí a projeví se až po letech, kdy už ale bývá zaděláno na pořádný problém. Zánět provází časté krvácení dásní a také zápach z úst, který může být mimo jiné průvodním jevem parodontitidy.

Naopak po odstranění veškerého nánosu dochází postupně k vymizení zánětu. Pro zdravé zuby a dásně je důležité docházet ke své dentální hygienistce pravidelně alespoň dvakrát do roka, jako doplnění k preventivním zubním prohlídkám.

Estetika je neméně důležitá

Častým problémem (tentokrát estetickým), který dentální hygiena řeší, jsou pigmentace. Vznikají na zubech například konzumací kávy, čaje a červeného vína, ale také kouřením.  Když nejsou pigmentové skvrny pravidelně a včas odstraňovány, dochází k zabudování pigmentů do skloviny a trvalému zabarvení zubů.

Pokud se pigmentace zabuduje více do struktury skloviny nebo sklovina i vlivem věku ztmavne a zuby už nejsou tolik zářivě bílé, jak bychom si přáli, nabízí se jako řešení provést bělení zubů.

Na dentální hygieně se dozvíte více k bělení zubů.

Zářivě bílé zuby může mít každý. Vaše zubní hygienistka vám možnosti bělení zubů objasní

Pravidelné odstraňování pigmentací se nejčastěji provádí za pomocí speciálních leštících past a air-flow neboli pískováním. Po této proceduře je vhodné ošetřit zuby fluoridací.

Nebojte se dentální hygieny

Častým důvodem odkládání návštěvy zubní hygienistky bývá obava, že to bude bolet. Věřte, že strach z bolesti nemá v tomto případě žádné opodstatnění. Pokud vás čeká první návštěva dentální hygieny, může být třeba odstraňování zubního kamene zprvu méně příjemné, ale bolet vás to určitě nebude. Jakmile začnete chodit na častější, pravidelné návštěvy (tzv. recally), bude ošetření a čištění nejen rychlejší, ale i příjemnější, protože nánosů bude méně.

Strach nemusí mít ani pacienti v pokročilém stádiu parodontitidy, kde je zubní kámen hluboko pod dásní a daná oblast velmi citlivá. V takovém případě aplikujeme lokální anestezii.

Návštěva dentální hygieny – jak to celé probíhá

Na první návštěvu si vyčleňte asi hodinu času. Dentální hygienistka nejprve zhodnotí stav vašeho chrupu, zkontroluje přítomnost zubního plaku, zubního kamene, stav dásní a pohyblivost zubů. Pak s vámi probere, jak o svou ústní dutinu správně pečovat, aby zůstala zdravá.

Správná technika čištění je důležitá. Na dentální hygieně vás ji naučí.

Správná technika čištění je důležitá

Natrénuje s vámi správnou techniku čištění chrupu, odhalí všechna špatně dostupná místa a naučí vás čistit si mezizubní prostory také zubní nití a mezizubními kartáčky správných velikostí. Zub má pět ploch a jen kartáček se zubní pastou na dokonalé vyčištění zkrátka nestačí.

Po instruktáži následuje samotné ošetření zubů. Hygienistka odstraní nánosy zubního kamene a plaku a pak přichází na řadu estetika, tedy odstranění pigmentací. Na závěr se zuby leští a aplikuje se na ně fluoridový gel pro posílení zubní skloviny.

Pokud ještě stále s návštěvou dentální hygienistky váháte, doporučíme vám jediné, zkuste to a objednejte se k nám do Denté clinic! Ten skvělý pocit z dokonale vyčištěných, zářivě lesklých a hladkých zubů, který zažijete po návštěvě naší dentální hygienistky, prostě stojí za to.

Mnohé zdravotní pojišťovny tuto formu prevence dlouhodobě podporují a můžete si u ní zažádat o jednorázový příspěvek.  Zjistěte si, jak jste na tom u té vaší.

Možná vás bude zajímat