To, jak bude dítě vnímat návštěvy zubní ordinace, závisí na rodičích i na přístupu stomatologa. MDDr. Edit Novotná, certifikovaná praktická zubní lékařka, radí, jak pečovat o dětský chrup.
I MLÉČNÉ ZUBY POTŘEBUJÍ PÉČI
Pravidelné školní prohlídky u zubaře jsou dávno minulostí, zodpovědnost za stav dětských zoubků je zcela na rodičích. Ti se ale často nevědomky dopouští chyb a už i na mléčných zubech se pak dětem objevují kazy. V konečném důsledku se pak mohou návštěvy u zubaře stát pro dítě traumatizující. Zbytečně. Stačí začít se správnou péčí i návštěvami stomatologa včas.
Péče o mléčné zoubky
Mléčné zuby sice postupně nahradí zuby trvalé, ale péče o ně je neméně důležitá. Už v útlém věku je nutné vštěpovat správné návyky. Zanedbaná péče o první zoubky, může znamenat později vážný problém. Důležité je důkladné čištění, správná strava a pravidelná návštěva dentální hygieny.
Včasná první návštěva u zubaře je důležitá
Na první návštěvu stomatologa by se rodiče měli vypravit s děťátkem kolem šestého měsíce, když se objeví první zoubek, nejpozději však kolem jednoho roku dítěte. To si začne postupně a bez stresu zvykat na prostředí ordinace, milou paní zubařku, bezbolestné prohlídky a třeba i nějakou malou odměnu v podobě omalovánek. Zubaře se pak dítě nejen nebojí, ale dokonce se k němu začne těšit. Rodiče pak především získají fundované informace, jak správně o dětský chrup pečovat a jak se vyhnout častým chybám, které mohou mít nepříznivý dopad na vývoj zdravého chrupu dítěte.
Dítě neví, že se má u zubaře bát
Pokud začnete s pravidelnými návštěvami stomatologa včas, absolvuje dítě řadu bezbolestných prohlídek a my si stačíme získat jeho důvěru. Důležité je nestrašit doma dítě vrtáním. Lepší je vysvětlit, že ta hodná paní zubařka pomáhá jejich zoubkům, aby byly silné a zdravé.
Dítě neví, že se má u zubaře bát a pokud mu to neřekneme, bude s velkou pravděpodobností spolupracovat a chodit k zubaři rádo.
I později, když už může přijít nějaké to vrtání, musíme myslet na to, aby příjemné návštěvy byly častější než ty nepříjemné. Aby převažovaly návštěvy, kdy se dítěti neprovádí žádný bolestivý zákrok, jen se povozí v křesle, paní doktorka nebo pan doktor prohlédne zoubky, dítě pochválí, a to ještě dostane malou odměnu. Malý pacient tak zjistí, že ne vždy musí u zubaře něco bolet.
Správné čištění je základ
Mléčné zuby mají oproti trvalým zubům tenčí sklovinu a rychleji tak podléhají kazům. Bakterie, které zubní kaz zapříčiňují, se snáze dostanou do hloubky zubu. Důležité je vzniku zubního kazu předcházet. Zásadní je pravidelné a správné čištění už od prvního zoubku. Je potřeba, aby rodiče dětem zuby dočišťovali ještě při nástupu do školy. Je to období, kdy mléčné zuby začnou nahrazovat zuby trvalé, a přitom prvňáček ještě nezvládne chrup precizně a kompletně vyčistit.
Slazené nápoje jsou pro dětský chrup skrytou hrozbou
Že sladkosti představují pro mléčné zuby velké nebezpečí, nemusíme asi zdůrazňovat. Přemíra cukru mívá na křehkou dětskou sklovinu fatální dopad. Zoubky mohou působením cukru zčernat a později se začít lámat.
Sladkosti je nutné omezit, hodně cukru ale obsahují i slazené nápoje. Naučte dítě pít čistou vodu nebo neslazený čaj.
Dentální hygiena je součástí prevence
Nejen správná strava a důkladné čištění, ale především pravidelné návštěvy dentální hygieny jsou neodmyslitelnou součástí péče o chrup. Ten dětský nevyjímaje. Doporučujeme, aby dítě absolvovalo první návštěvu dentální hygieny někdy kolem čtvrtého roku, kdy už dokáže spolupracovat a učit se.
Na dentální hygieně vás naučíme správnou techniku čištění zubů a jak používat nejrůznější zubní pomůcky a chrup pokaždé dokonale vyčistíme. Dětem navíc pomůžeme s fluoridací zubů
Kaz mléčného zubu je třeba řešit
I přes veškerou péči můžete u dítěte kaz objevit. Návštěvu zubaře v tom případě neodkládejte. Pokud jste se setkali s názorem, že ošetřovat kazy na mléčných zubech není třeba, protože je nahradí trvalé zuby, nenechte se mást.
Zdravý a pravidelně ošetřovaný dětský chrup je základem pro zdravé trvalé zuby.
Neošetřené zubní kazy začnou dříve nebo později bolet a pokud má kaz dostatek času, hrozí i zánět. Je třeba si uvědomit, že například mléčné stoličky jsou nahrazeny trvalými až kolem jedenáctého, dvanáctého roku. Pokud šestileté dítě necháme běhat s kazem, zaděláváme mu na pořádný problém.
Ošetření polorozpadlého zoubku nebude oním příjemným zážitkem, který bychom si pro své dítě přáli. V určitých případech bývá nutná extrakce zubu. Předčasné vytržení mléčného zubu může zapříčinit nežádoucí posun zubů nebo sklánění okolních zubů do vzniklé mezery. Trvalý zub se pak nemůže proříznout správně a deformovaný chrup je později nutné léčit rovnátky.
Pečetění zubů jako účinná prevence kazu
Pokud jsou na čerstvě prořezaných zadních zubech velmi výrazné rýhy, mohlo by se v nich v budoucnu lépe dařit bakteriím v plaku. V takovém případě doporučujeme ochranu žvýkacích ploch tzv. pečetěním. Jedná se o zcela bezbolestný výkon, při kterém jsou prohlubně a fisury vyplněny speciálním zatékavým materiálem, flow kompozitem. Povrch zubu je potom hladší a snáze se čistí.
Analgosedace pro již traumatizované děti
Pokud dítě prošlo v minulosti traumatizujícím zážitkem, bude se pravděpodobně dalších návštěv zubaře bát. Takové dítě lze jednorázově objednat na zákrok k nám do Denté clinic bez nutnosti registrace. Ošetříme ho s použitím entonoxu (rajského plynu), kdy se jeho působením malý pacient zklidní a lépe spolupracuje.
Ošetření v analgosedaci je určeno pro jinak zcela neošetřitelné děti nebo v případě většího množství kazů, které by dětský pacient jen sotva zvládl. Zkušený anesteziolog navodí stav lehkého spánku, při kterém se provede ošetření všech nebo co nejvíce zoubků. Po výkonu dítě odchází domů v doprovodu rodičů a na zákrok si většinou nepamatuje.
MDDr. Edit Novotná
Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (obor Zubní lékařství) vystudovala v roce 2010. Po ukončení studia sbírala cenné zkušenosti a praxi na soukromých klinikách. V roce 2014 otevřela s manželem MDDr. Davidem Novotným vlastní praxi, Denté Clinic.
Zajímá se převážně o obory záchovná stomatologie, endodoncie, protetika a parodontologie, ve které se dále aktivně vzdělává. Věnuje se chirurgickým zákrokům na parodontu, zejména překrývání odhalených krčků štěpem. Provádí ošetření dětí i dospělých v analgosedaci za asistence anesteziologa a s použitím rajského plynu.
Dále se vzdělávám také v oblasti estetické medicíny. Absolvovala kurzy aplikace botulotoxinu k omezení vrásek a kyseliny hyaluronové na výplně rtů.
Ve všech oblastech se pravidelně vzdělávám na odborných seminářích a školeních. Preferuji individuální a bezbolestný přístup ke každému svému pacientovi.
V roce 2020 získala Osvědčení ČSK – Praktický zubní lékař