Implantáty

Co jsou implantáty

V případě, že přijdete o zub, nabízí se dvě řešení. Buď se nabrousí dva okolní zuby vedle mezery, což je v dnešní době dost radikální řešení, anebo se místo po původním zubu nahradí implantátem. Implantát je trvalým, dokonale funkčním a estetickým řešením s životností několik desítek let.

Jak to probíhá

Umístění implantátu v kosti se provádí na základě rentgenového nebo CT vyšetření, které nám zobrazí stav kosti a okolních tkání. Pokud má pacient v místě plánované implantace dostatek kvalitní kosti, můžeme zavádět šroub okamžitě a můžeme zhotovit i provizorní korunku – takže pacient odejde s novým zubem v jedné návštěvě. Jestliže kvalitní kost chybí, je možné ji doplnit.

Zavedení implantátů předchází důkladné vyšetření celého chrupu, stavu čelistí a dásní a během konzultace si spolu s lékařem popovídáte o možnostech a vašich představách a získáte tak dostatek informací o samotném zákroku.

Celá implantace se odehraje v lokální anestesii, která pokryje všechnu možnou bolest a tak pacient nic necítí. Lékař malým řezem odkryje kost pod dásní, vystřídá několik vrtáků v kosti a poté zavede samotný implantát. Rána se poté zašije 2-5 stehy a pacient odchází cca po 30 minutách domů. Zcela výjimečně se objeví mírný otok tváře, modřina, bolestivost rány, mírné krvácení a ztuhlost žvýkacích svalů. Tyto komplikace však ustupují velmi rychle a pomůže studený obklad a léky proti bolesti.

Implantát se vhojuje cca za 14 dní až 6 měsíců a poté se nasadí definitivní korunka, která nahradí samotný zub v ústech.

Překážkou implantace mohou být různá onemocnění (silná cukrovka, poruchy srážlivosti krve a její ředění, nádorové onemocnění v dutině ústní, osteoporóza, ale také silné kouření, nedostatečná hygiena dutiny ústní či různé zlozvyky jako zatínání a skřípání zubů.

Po zavedení implantátu je nezbytná ještě dokonalejší hygiena dutiny ústní, abyste předešli nejen vzniku zubního kazu, ale také zánětu dásní. Instrukce získáte od svého lékaře či dentální hygienistky. Při hygieně se používají speciální zubní kartáček pro čištění implantátů, mezizubní kartáčky, zubní nitě a výplachové ústní vody. Správná péče se zcela jistě vyplatí, implantát vám bude dobře a dlouhodobě sloužit.

Materiál implantátu

Implantát je nejčastěji zhotoven z titanu, který je biologicky kompatibilní a naše tělo ho vnímá jako tělu vlastní materiál. Titan je pevný, je odolný vůči žvýkacím silám, chuťově neutrální a tak nevzniká žádná “kovová” pachuť. Implantáty mají různé povrchové úpravy části, které se zavádí do kosti pro dokonalou integraci. Nejlepší vlastnosti mají implantáty s aktivním biopovrchem, který zkracuje dobu hojení na polovinu a procento úspěšnosti implantace se pohybuje okolo 99%.

Výhody implantátu

Zubní implantát je řešení pro každého, kdo potřebuje nahradit jeden či více zubů a nespokojí se s můstky či snímací náhradou. V našich ordinacích provádíme kompletní implantologické ošetření včetně tzv. kostních augmentací a doplňování umělého kosti do míst, kde je jí nedostatek.

Trvanlivost ošetření

Komfortní pocit vlastních zubů

Estetické řešení

Vyhnete se snímatelné náhradě

Může sloužit jako opora pro můstek nebo protézu (lépe drží a neuvolňuje se)

Vyhneme se broušení sousedních zubů po ztrátě 1 zubu

 

Obava z bolesti či alergické reakce je dnes již absolutně zbytečná.

 

Samotná alergie na titan prakticky neexistuje.

 

V případě, že se implantát neuchytí, jde většinou o místo s nedostatkem kosti nebo to může potkat člověka s celkovou zdravotní komplikací- pokud by se tak stalo- finance vložené do ošetření se Vám vrací!