CEREC

CAD CAM dental computer-aided machine. Digital modern dental laboratory for prosthesis and crowns milling

Co je CEREC

CEREC (zkratka CEramic REConstruction) umožňuje revolučním způsobem zhotovit keramickou náhradu, korunky, fasety a menší můstky během jediné návštěvy pacienta a bez nepříjemných otisků.

Pomocí speciální kamery se nasnímá situace v dutině ústní, následně se v počítači navrhne tvar náhrady a frézovací jednotka vybrousí z bločku keramiky samotnou zubní náhradu – můžeme tak zhotovit sólo korunky, ale i kratší můstky. Samotná náhrada je maximálně přesná, odolná a má přirozený vzhled.

Ošetření CEREC

Ošetření probíhá zcela standardně, po aplikaci anestezie a odstranění kazu se speciální kamerou zhotoví 3D snímek/scan ošetřovaného zubu, v počítači se náhrada upraví a informace se odešle do „CNC frézy“, kde je návrh během několika minut vyfrézován z bločku keramiky a práce se po vyleštění a dobarvení nasadí pacientovi do úst. Připojení k zubu je zajištěno pomocí kompozitu a vytvrzuje se UV světlem. Celý proces zhotovení náhrady probíhá v jedné návštěvě zubního lékaře a během cca 2 hodin odchází pacient s kompletně ošetřeným zubem domů.

Cerecem můžeme vyrábět keramické fazety, korunky, keramické výplně, onlaye/inlaye a další náhrady zubů destruovaných kazem či úrazem. Materiály při této metodě používané jsou vhodné také pro osoby alergické na různé materiály při jiných způsobech ošetření. Bezpečné biokompaktibilní materiály při ošetření touto metodou nezpůsobují alergie a zabarvení dásní jako je tomu u kovových náhrad.

Je CEREC vhodný pro každého?

Předpokladem ošetření technologií CEREC je dobrá zubní hygiena a zdravý parodont s nekrvácejícími dásněmi. Pacient by také neměl skřípat zuby nebo mít potíže s čelistním kloubem. Většinou však samotnému ošetření nic nebrání a zubní náhradu CEREC můžeme doporučit každému.

V naší ordinaci používáme několik materiálů, ze kterých může být náhrada zhotovena, proto také nedochází k nadměrnému opotřebení zubů v protější čelisti.

Výhodou keramiky proti fotokompozitním výplním je podstatně vyšší odolnost, nemožnost ulpívání plaku na náhradě, protože je absolutně hladká a téměř dokonalá přirozenost.